PG0083.182NLT
Manufacturer No:
PG0083.182NLT
Manufacture:
Pulse Electronics Power
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PG0083.182NLT
Description:
FIXED IND 1.8UH 8A 16 MOHM SMD
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C
Tolerance
±25%
Supplier Device Package
Inductance
1.8µH
Frequency - Self Resonant
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100kHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Type
Wirewound
Material - Core
Series
PG0083
Size / Dimension
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
16mOhm Max
Features
Current - Saturation
13A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
8A