PF0581.563NL
Manufacturer No:
PF0581.563NL
Manufacture:
Pulse Electronics Power
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PF0581.563NL
Description:
FIXED IND 56UH 1.0A SMD
In Stock
35 pcs On sales
Product Attribute
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
Inductance
56µH
Frequency - Self Resonant
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Type
Wirewound
Material - Core
Series
PF0581NL
Size / Dimension
0.406" L x 0.367" W (10.32mm x 9.32mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
199mOhm Max
Features
Current - Saturation
1A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
1A
Packaging
Tray
Height - Seated (Max)
0.174" (4.42mm)