PF0581.103NL
Manufacturer No:
PF0581.103NL
Datasheet:
PF0581.103NL
Description:
FIXED IND 10UH 2.4A SMD
In Stock
45 pcs On sales
Product Attribute
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
Inductance
10µH
Frequency - Self Resonant
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Type
Wirewound
Material - Core
Series
PF0581NL
Size / Dimension
0.406" L x 0.367" W (10.32mm x 9.32mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
43mOhm Max
Features
Current - Saturation
2.5A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
2.5A
Height - Seated (Max)
0.174" (4.42mm)