PB2020.682NLT
Manufacturer No:
PB2020.682NLT
Manufacture:
Pulse Electronics Power
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PB2020.682NLT
Description:
FIXED IND 6.8UH 13.6A 6.5 MOHM
Product Attribute
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Type
Wirewound
Material - Core
Series
PB2020NL
Size / Dimension
0.940" L x 0.820" W (23.87mm x 20.83mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
6.5mOhm Max
Features
Current - Saturation
25A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
13.6A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.400" (10.16mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
Inductance
6.8µH