PA3779.351HL
Manufacturer No:
PA3779.351HL
Manufacture:
Pulse Electronics Power
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PA3779.351HL
Description:
FIXED IND 350NH 56A 0.29 MOHM
Series
PA3779.XXXHL
Size / Dimension
0.449" L x 0.276" W (11.40mm x 7.00mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
0.29mOhm
Features
Current - Saturation
29A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
56A
Packaging
Tray
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Tolerance
±15%
Supplier Device Package
Inductance
350nH
Frequency - Self Resonant
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100kHz