PA2050.273NL
Manufacturer No:
PA2050.273NL
Manufacture:
Pulse Electronics Power
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PA2050.273NL
Description:
FIXED IND 27UH 7.8A 14.9 MOHM
Product Attribute
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
7.8A
Packaging
Tray
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Shielding
Shielded
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
Inductance
27µH
Frequency - Self Resonant
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Type
Wirewound
Material - Core
Series
PA2050NL
Size / Dimension
0.875" L x 0.750" W (22.23mm x 19.05mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
14.9mOhm
Features
Current - Saturation
9A