PA2050.233NL
Manufacturer No:
PA2050.233NL
Manufacture:
Pulse Electronics Power
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PA2050.233NL
Description:
FIXED IND 23UH 8A 13.7 MOHM SMD
Product Attribute
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Type
Wirewound
Material - Core
Series
PA2050NL
Size / Dimension
0.875" L x 0.750" W (22.23mm x 19.05mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
13.7mOhm
Features
Current - Saturation
9.8A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
8A
Packaging
Tray
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Shielding
Shielded
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
Inductance
23µH