P1169.332NL
Manufacturer No:
P1169.332NL
Manufacture:
Pulse Electronics Power
Package:
Nonstandard
Datasheet:
P1169.332NL
Description:
FIXED IND 3.3UH 6.4A 11 MOHM SMD
Product Attribute
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
6.4A
Packaging
Tray
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Shielding
Shielded
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Tolerance
±30%
Supplier Device Package
Inductance
3.3µH
Frequency - Self Resonant
40MHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100kHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Type
Wirewound
Material - Core
Series
P1169NL
Size / Dimension
0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
11mOhm Max
Features
Current - Saturation
7.3A