P1167.362NL
Manufacturer No:
P1167.362NL
Datasheet:
P1167.362NL
Description:
FIXED IND 3.6UH 3.4A 20 MOHM SMD
Product Attribute
Tolerance
±30%
Supplier Device Package
Inductance
3.6µH
Frequency - Self Resonant
40MHz
Inductance Frequency - Test
100kHz
Size / Dimension
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Features
Current - Saturation
3.1A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
3.1A
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C