P1167.273NL
Manufacturer No:
P1167.273NL
Manufacture:
Pulse Electronics Power
Package:
Nonstandard
Datasheet:
P1167.273NL
Description:
FIXED IND 27UH 1.3A 130 MOHM SMD
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100kHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Type
Wirewound
Material - Core
Series
P1167NL
Size / Dimension
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
130mOhm Max
Features
Current - Saturation
1.2A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
1.2A
Packaging
Tray
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Shielding
Shielded
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
Inductance
27µH
Frequency - Self Resonant
15MHz