P0250.222NL
Manufacturer No:
P0250.222NL
Manufacture:
Pulse Electronics Power
Package:
Nonstandard
Datasheet:
P0250.222NL
Description:
FIXED IND 2.2UH 7.1A 14 MOHM SMD
Product Attribute
Package / Case
Nonstandard
Type
Wirewound
Material - Core
Series
P0250NL
Size / Dimension
0.733" L x 0.596" W (18.62mm x 15.14mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
14mOhm Max
Features
Current - Saturation
16A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
7.1A
Packaging
Tray
Height - Seated (Max)
0.290" (7.36mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Tolerance
±15%
Supplier Device Package
Inductance
2.2µH
Frequency - Self Resonant
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100kHz