P0250.153NL
Manufacturer No:
P0250.153NL
Manufacture:
Pulse Electronics Power
Package:
Nonstandard
Datasheet:
P0250.153NL
Description:
FIXED IND 15UH 4A 36 MOHM SMD
Series
P0250NL
Size / Dimension
0.733" L x 0.596" W (18.62mm x 15.14mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
36mOhm Max
Features
Current - Saturation
8A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
4A
Packaging
Tray
Height - Seated (Max)
0.290" (7.36mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Tolerance
±15%
Supplier Device Package
Inductance
15µH
Frequency - Self Resonant
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100kHz