PE-1206CD391JTT
Manufacturer No:
PE-1206CD391JTT
Manufacture:
Pulse Electronics Network
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
PE-1206CD391JTT
Description:
FIXED IND 390NH 530MA 750 MOHM
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
50MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Material - Core
Ceramic
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.140" L x 0.085" W (3.56mm x 2.16mm)
Series
1206CD
DC Resistance (DCR)
750mOhm Max
Ratings
Current - Saturation
Q @ Freq
45 @ 150MHz
Current Rating (Amps)
530mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.060" (1.52mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Inductance
390nH
Frequency - Self Resonant
600MHz