PE-1206CD120JTT
Manufacturer No:
PE-1206CD120JTT
Manufacture:
Pulse Electronics Network
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
PE-1206CD120JTT
Description:
FIXED IND 12NH 1A 80 MOHM SMD
Product Attribute
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
1206 (3216 Metric)
Inductance
12nH
Frequency - Self Resonant
3.2GHz
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Material - Core
Ceramic
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.140" L x 0.085" W (3.56mm x 2.16mm)
Series
1206CD
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Ratings
Current - Saturation
Q @ Freq
40 @ 300MHz
Current Rating (Amps)
1A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.060" (1.52mm)