PE-1008CD272JTT
Manufacturer No:
PE-1008CD272JTT
Datasheet:
PE-1008CD272JTT
Description:
FIXED IND 2.7UH 290MA 3.2 OHM
Product Attribute
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Inductance
2.7µH
Frequency - Self Resonant
90MHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.9MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Size / Dimension
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Series
1008CD
DC Resistance (DCR)
3.2Ohm Max
Q @ Freq
22 @ 50MHz
Current Rating (Amps)
290mA
Height - Seated (Max)
0.090" (2.29mm)