PE-1008CD221JTT
Manufacturer No:
PE-1008CD221JTT
Manufacture:
Pulse Electronics Network
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
PE-1008CD221JTT
Description:
FIXED IND 220NH 500MA 840 MOHM
Product Attribute
Material - Core
Ceramic
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Series
1008CD
DC Resistance (DCR)
840mOhm Max
Ratings
Current - Saturation
Q @ Freq
45 @ 100MHz
Current Rating (Amps)
500mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.090" (2.29mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Inductance
220nH
Frequency - Self Resonant
625MHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
25MHz