PE-1008CD152KTT
Manufacturer No:
PE-1008CD152KTT
Manufacture:
Pulse Electronics Network
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
PE-1008CD152KTT
Description:
FIXED IND 1.5UH 330MA 2.3 OHM
Product Attribute
Material - Core
Ceramic
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Series
1008CD
DC Resistance (DCR)
2.3Ohm Max
Ratings
Current - Saturation
Q @ Freq
28 @ 50MHz
Current Rating (Amps)
330mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.090" (2.29mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Inductance
1.5µH
Frequency - Self Resonant
200MHz
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
7.9MHz