PE-0805CM391JTT
Manufacturer No:
PE-0805CM391JTT
Manufacture:
Pulse Electronics Network
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
PE-0805CM391JTT
Description:
FIXED IND 390NH 300MA 1.7 OHM
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Material - Core
Ceramic
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.090" L x 0.066" W (2.29mm x 1.68mm)
Series
0805CM
DC Resistance (DCR)
1.7Ohm Max
Ratings
Current - Saturation
Q @ Freq
40 @ 100MHz
Current Rating (Amps)
300mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.062" (1.58mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Inductance
390nH
Frequency - Self Resonant
725MHz