PE-0805CD910JTT
Manufacturer No:
PE-0805CD910JTT
Manufacture:
Pulse Electronics Network
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
PE-0805CD910JTT
Description:
FIXED IND 91NH 400MA 440 MOHM
Product Attribute
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Inductance
91nH
Frequency - Self Resonant
1.2GHz
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
150MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Material - Core
Ceramic
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.090" L x 0.066" W (2.29mm x 1.68mm)
Series
0805CD
DC Resistance (DCR)
440mOhm Max
Ratings
Current - Saturation
Q @ Freq
65 @ 500MHz
Current Rating (Amps)
400mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.062" (1.58mm)