PE-0402CD121GTG
Manufacturer No:
PE-0402CD121GTG
Manufacture:
Pulse Electronics Network
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
PE-0402CD121GTG
Description:
FIXED IND 120NH 90MA 2.7 OHM SMD
Product Attribute
Material - Core
Ceramic
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
Series
0402CD
DC Resistance (DCR)
2.7Ohm Max
Ratings
Current - Saturation
Q @ Freq
14 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
90mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.61mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Inductance
120nH
Frequency - Self Resonant
1.52GHz
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
250MHz