CD412099C
Manufacturer No:
CD412099C
Manufacture:
Powerex, Inc.
Package:
POW-R-BLOK™ Module
Datasheet:
CD412099C
Description:
DIODE MODULE DUAL
In Stock
47 pcs On sales
Product Attribute
Package / Case
POW-R-BLOK™ Module
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Supplier Device Package
Current - Reverse Leakage @ Vr
12mA @ 2000V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
2000V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.65V @ 330A
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
100A