LCMD630-14-1
Manufacturer No:
LCMD630-14-1
Manufacture:
Panduit Corp
Package:
Datasheet:
LCMD630-14-1
Description:
CONN TERM RECT RING 630MM #M14
Product Attribute
Terminal Type
Ring, Tubular
Color
Contact Finish
Tin
Series
Pan-Lug®
Terminal Style
Two Stud Holes
Features
Contact Material
Copper
Packaging
Bulk
Length - Overall
6.909" (175.49mm)
Insulation
Non-Insulated
Diameter - Ring ID
0.630" (16.00mm)
Wire Gauge
630mm²
Width - Outer Edges
2.480" (62.99mm)
Part Status
Active
Diameter - Barrel ID
1.358" (34.49mm)
Termination
Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD
1.732" (43.99mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size
M14 Stud
Tab Thickness
0.370" (9.40mm)