LCMC630-14-3
Manufacturer No:
LCMC630-14-3
Datasheet:
LCMC630-14-3
Description:
CONN TERM RECT RING 630MM #M14
Series
LCMC
Terminal Style
Two Stud Holes
Length - Overall
8.016" (203.61mm)
Diameter - Ring ID
0.630" (16.00mm)
Wire Gauge
630mm²
Width - Outer Edges
2.480" (62.99mm)
Part Status
Active
Diameter - Barrel ID
1.358" (34.49mm)
Diameter - Barrel OD
1.732" (43.99mm)
Stud/Tab Size
M14 Stud
Tab Thickness
0.370" (9.40mm)