LCMAX16-6-C
Manufacturer No:
LCMAX16-6-C
Datasheet:
LCMAX16-6-C
Description:
CONN TERM RECT RING 16MM #M6
Series
LCMAX
Terminal Style
Single Stud Hole
Length - Overall
1.457" (37.00mm)
Diameter - Ring ID
0.260" (6.60mm)
Wire Gauge
16mm²
Width - Outer Edges
0.551" (14.00mm)
Part Status
Obsolete
Diameter - Barrel ID
0.272" (6.91mm)
Diameter - Barrel OD
0.346" (8.79mm)
Stud/Tab Size
M6 Stud
Tab Thickness
0.063" (1.60mm)