LCMAX10-5-C
Manufacturer No:
LCMAX10-5-C
Datasheet:
LCMAX10-5-C
Description:
CONN TERM RECT RING 10MM #M5
Diameter - Barrel OD
0.283" (7.19mm)
Stud/Tab Size
M5 Stud
Tab Thickness
0.050" (1.27mm)
Series
LCMAX
Terminal Style
Single Stud Hole
Length - Overall
1.358" (34.50mm)
Diameter - Ring ID
0.217" (5.51mm)
Wire Gauge
10mm²
Width - Outer Edges
0.512" (13.00mm)
Part Status
Obsolete
Diameter - Barrel ID
0.217" (5.51mm)