LCMA70-8-L
Manufacturer No:
LCMA70-8-L
Manufacture:
Panduit Corp
Package:
Datasheet:
LCMA70-8-L
Description:
CONN TERM RECT RING 70MM #M8
In Stock
97 pcs On sales
Product Attribute
Termination
Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD
0.559" (14.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size
M8 Stud
Tab Thickness
0.112" (2.85mm)
Terminal Type
Ring, Tubular
Color
Contact Finish
Tin
Series
Pan-Lug®
Terminal Style
Single Stud Hole
Features
Contact Material
Copper
Packaging
Bulk
Length - Overall
2.106" (53.50mm)
Insulation
Non-Insulated
Diameter - Ring ID
0.354" (8.99mm)
Wire Gauge
70mm²
Width - Outer Edges
0.819" (20.80mm)
Part Status
Active
Diameter - Barrel ID
0.453" (11.51mm)