LCMA50-12-L
Manufacturer No:
LCMA50-12-L
Manufacture:
Panduit Corp
Package:
Datasheet:
LCMA50-12-L
Description:
CONN TERM RECT RING 50MM #M12
In Stock
95 pcs On sales
Product Attribute
Terminal Type
Ring, Tubular
Color
Contact Finish
Tin
Series
Pan-Lug®
Terminal Style
Single Stud Hole
Features
Contact Material
Copper
Packaging
Bulk
Length - Overall
1.969" (50.00mm)
Insulation
Non-Insulated
Diameter - Ring ID
0.551" (14.00mm)
Wire Gauge
50mm²
Width - Outer Edges
0.906" (23.01mm)
Part Status
Active
Diameter - Barrel ID
0.386" (9.80mm)
Termination
Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD
0.484" (12.29mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size
M12 Stud
Tab Thickness
0.071" (1.80mm)