ERD-S2TJ274V
Manufacturer No:
ERD-S2TJ274V
Manufacture:
Panasonic Electronic Components
Package:
Axial
Datasheet:
ERD-S2TJ274V
Description:
RES 270K OHM 1/4W 5% AXIAL
Product Attribute
Height - Seated (Max)
Series
ERDS2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Number of Terminations
2
Packaging
Cut Tape (CT)
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
±5%
Temperature Coefficient
-150/ -700ppm/°C
Resistance
270 kOhms
Composition
Carbon Film
Part Status
Obsolete
Failure Rate
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Package / Case
Size / Dimension
0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)