ERD-S2TJ161V
Manufacturer No:
ERD-S2TJ161V
Datasheet:
ERD-S2TJ161V
Description:
RES 160 OHM 1/4W 5% AXIAL
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Number of Terminations
2
Packaging
Cut Tape (CT)
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
±5%
Resistance
160 Ohms
Composition
Carbon Film
Part Status
Obsolete
Failure Rate
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Package / Case
Size / Dimension
0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)