EEE-FK1A220R
Manufacturer No:
EEE-FK1A220R
Datasheet:
EEE-FK1A220R
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Impedance
1.35 Ohms
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Capacitance
22µF
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency
67.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
90mA @ 100kHz
Lead Spacing
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Radial, Can - SMD
Series
FK
Voltage - Rated
10V