EEE-1CA470WR
Manufacturer No:
EEE-1CA470WR
Manufacture:
Panasonic Electronic Components
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-1CA470WR
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Product Attribute
Voltage - Rated
16V
Series
S
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Packaging
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
47µF
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
39mA @ 120Hz
Applications
Automotive
Ripple Current @ High Frequency
66.3mA @ 10kHz