EEA-GA1V100B
Manufacturer No:
EEA-GA1V100B
Manufacture:
Panasonic Electronic Components
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEA-GA1V100B
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
Series
GA
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Ratings
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Packaging
Tape & Box (TB)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Capacitance
10µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
35mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
54.25mA @ 100kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
35V