CM1A-R-24V
Manufacturer No:
CM1A-R-24V
Manufacture:
Panasonic Electric Works
Package:
Datasheet:
CM1A-R-24V
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 15A 24V
In Stock
547 pcs On sales
Product Attribute
Features
Resistor, Sealed - Fully
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Coil Type
Non Latching
Switching Voltage
28VDC - Nom
Packaging
Bulk
Termination Style
Plug In
Coil Power
1.8W
Must Operate Voltage
14 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Current
75.0mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
24VDC
Contact Rating (Current)
15A
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operate Time
10ms
Release Time
10ms
Mounting Type
Socketable
Series
CM
Coil Resistance
320 Ohms