CB1F-R-M-12V
Manufacturer No:
CB1F-R-M-12V
Datasheet:
CB1F-R-M-12V
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
In Stock
113 pcs On sales
Product Attribute
Coil Resistance
89.5 Ohms
Features
Resistor, Sealed - Flux Protection
Switching Voltage
14VDC - Nom
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Power
1.6W
Must Operate Voltage
7 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Current
134mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Rating (Current)
40A