CB1A-R-WM-12V
Manufacturer No:
CB1A-R-WM-12V
Datasheet:
CB1A-R-WM-12V
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
In Stock
184 pcs On sales
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Current
134mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Rating (Current)
40A
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Resistance
89.5 Ohms
Features
Resistor, Sealed - Fully
Switching Voltage
14VDC - Nom
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Power
1.6W
Must Operate Voltage
7 VDC