LC-RA1215P1
Manufacturer No:
LC-RA1215P1
Manufacture:
Panasonic - BSG
Package:
Datasheet:
LC-RA1215P1
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 15AH
Product Attribute
Capacity
15Ah
Part Status
Active
Shipping Info
Discharge Rate
Voltage - Rated
12V
Size / Dimension
5.95" L x 3.85" W x 3.70" H (151.0mm x 98.0mm x 94.0mm)
Battery Cell Size
Battery Chemistry
Lead Acid (VRLA)
Termination Style
Spade, .250" (6.3mm)
Standard Charge Time
Series
LC
Standard Charge Current
Weight
4430g
Company Profile
LC-RA1215P1 Relevant information
LC-R-1
LC-R-1
CONTROL LIQ LEVEL 120VAC CHASSIS
LC-R-1-C
LC-R-1-C
LC-R-1-C-N3
LC-R-1-C-N3
LC-R-1-C-N4
LC-R-1-C-N4
LC-R-1-N3
LC-R-1-N3
LC-R-1-N4
LC-R-1-N4