OD4010-12HB02A
Manufacturer No:
OD4010-12HB02A
Manufacture:
Orion Fans
Package:
Datasheet:
OD4010-12HB02A
Description:
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE
In Stock
18 pcs On sales
Product Attribute
Noise
25.0 dB
Static Pressure
0.100 in H2O (24.9 Pa)
Width
10.50mm
Voltage - Rated
12VDC
Series
OD4010
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C
Weight
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Air Flow
7.0 CFM (0.196m³/min)
Material - Frame
Fan Type
Tubeaxial
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Features
Locked Rotor Sensor
Ingress Protection
Approvals
cURus, TUV
Current Rating (Amps)
0.090A
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Termination
3 Wire Leads
Bearing Type
Ball
RPM
6000 RPM
Voltage Range
7 ~ 14VDC