OD1238-24MSS
Manufacturer No:
OD1238-24MSS
Manufacture:
Orion Fans
Package:
Datasheet:
OD1238-24MSS
Description:
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE
In Stock
5 pcs On sales
Product Attribute
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Bearing Type
Sealed Sleeve
RPM
2540 RPM
Power (Watts)
4.80W
Noise
47.0 dB
Voltage Range
Width
38.50mm
Static Pressure
0.230 in H2O (57.3 Pa)
Series
OD1238
Voltage - Rated
24VDC
Weight
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C
Air Flow
96.0 CFM (2.69m³/min)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Fan Type
Tubeaxial
Material - Frame
Features
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approvals
cURus, TUV
Ingress Protection
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
0.230A
Company Profile
OD1238-24MSS Relevant information
OD120J
OD120J
RES 12 OHM 1/4W 5% AXIAL