ES1000/04DSFB
Manufacturer No:
ES1000/04DSFB
Manufacture:
On-Shore Technology, Inc.
Package:
Datasheet:
ES1000/04DSFB
Description:
CONN TERM STRIP 4CIRC 0.394"
Product Attribute
Pitch
0.394" (10.00mm)
Number of Circuits
4
Series
ES1000
Terminal Block Type
Eurostyle Terminal Strip
Features
Current Rating (Amps)
20A
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Wire Gauge
12-20 AWG
Operating Temperature
-33°C ~ 105°C
Part Status
Active
Terminal Screw Finish
Zinc
Barrier Type
Enclosed
Number of Wire Entries
8
Mounting Type
Chassis, Panel
Terminal Screw Material
Steel
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
Voltage Rating
300V