ES1000/02DSFB
Manufacturer No:
ES1000/02DSFB
Manufacture:
On-Shore Technology, Inc.
Package:
Datasheet:
ES1000/02DSFB
Description:
CONN TERM STRIP 2CIRC 0.394"
Product Attribute
Wire Gauge
12-20 AWG
Operating Temperature
-33°C ~ 105°C
Part Status
Active
Terminal Screw Finish
Zinc
Barrier Type
Enclosed
Number of Wire Entries
4
Mounting Type
Chassis, Panel
Terminal Screw Material
Steel
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
Voltage Rating
300V
Top Termination
Screws
Color
Natural
Bottom Termination
Closed
Pitch
0.394" (10.00mm)
Number of Circuits
2
Series
ES1000
Terminal Block Type
Eurostyle Terminal Strip
Features
Current Rating (Amps)
20A