MMBD6100LT3G
Manufacturer No:
MMBD6100LT3G
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MMBD6100LT3G
Description:
DIODE ARRAY GP 70V 200MA SOT23-3
Product Attribute
Reverse Recovery Time (trr)
4ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100nA @ 50V
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70V
Series
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1V @ 100mA
Diode Type
Standard
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200mA (DC)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Base Part Number
MMBD6100
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Company Profile
MMBD6100LT3G Relevant information
MMBD 7000 LT1
MMBD 7000 LT1
Diodes - General Purpose, Power, Switching AF DIODE 100V 0.2A
MMBD 914 LT1
MMBD 914 LT1
Diodes - General Purpose, Power, Switching AF DIODE 100V 0.25A