MBR41H100CT
Manufacturer No:
MBR41H100CT
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MBR41H100CT
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Series
SWITCHMODE™
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A
Packaging
Tube
Diode Type
Schottky
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Reverse Leakage @ Vr
10µA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800mV @ 20A