MBR20S100CTTU
Manufacturer No:
MBR20S100CTTU
Datasheet:
MBR20S100CTTU
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Series
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A
Packaging
Tube
Diode Type
Schottky
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr
100µA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850mV @ 20A