FFAF40U60DNTU
Manufacturer No:
FFAF40U60DNTU
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
FFAF40U60DNTU
Description:
DIODE ARRAY GP 600V 40A TO3PF
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package
TO-3PF
Reverse Recovery Time (trr)
110ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
20µA @ 600V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600V
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.1V @ 40A
Packaging
Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
40A