ESD5Z2.5T1G
Manufacturer No:
ESD5Z2.5T1G
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
ESD5Z2.5T1G
Description:
TVS DIODE 2.5V 10.9V SOD523
Product Attribute
Package / Case
SC-79, SOD-523
Base Part Number
ESD5Z
Power - Peak Pulse
120W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
145pF @ 1MHz
Type
Zener
Supplier Device Package
SOD-523
Series
Unidirectional Channels
1
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
4V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.9V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
2.5V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11A (8/20µs)
Company Profile
ESD5Z2.5T1G Relevant information
ESD50
ESD50
FUSE CRTRDGE 50A 415VAC CYLINDR