74F825SC
Manufacturer No:
74F825SC
Package:
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
74F825SC
Description:
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 24SOIC
Packaging
Tube
Current - Output High, Low
3mA, 24mA
Output Type
Tri-State, Non-Inverted
Number of Bits per Element
8
Part Status
Obsolete
Max Propagation Delay @ V, Max CL
9.5ns @ 5V, 50pF
Trigger Type
Positive Edge
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Clock Frequency
160MHz
Base Part Number
74F825
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Type
D-Type
Number of Elements
1
Series
74F
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Function
Master Reset
Current - Quiescent (Iq)
90mA