74F374SJX
Manufacturer No:
74F374SJX
Package:
20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
74F374SJX
Current - Quiescent (Iq)
86mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output High, Low
3mA, 24mA
Output Type
Tri-State, Non-Inverted
Max Propagation Delay @ V, Max CL
8.5ns @ 5V, 50pF
Trigger Type
Positive Edge
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Clock Frequency
140MHz
Base Part Number
74F374
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Series
74F
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)