74F374SJ
Manufacturer No:
74F374SJ
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
74F374SJ
Description:
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SOP
Product Attribute
Package / Case
20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Clock Frequency
140MHz
Base Part Number
74F374
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Type
D-Type
Number of Elements
1
Series
74F
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Function
Standard
Current - Quiescent (Iq)
86mA
Packaging
Tube
Current - Output High, Low
3mA, 24mA
Output Type
Tri-State, Non-Inverted
Number of Bits per Element
8
Part Status
Obsolete
Max Propagation Delay @ V, Max CL
8.5ns @ 5V, 50pF