74F113PC
Manufacturer No:
74F113PC
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
74F113PC
Description:
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 14DIP
Product Attribute
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Type
JK Type
Number of Elements
2
Series
74F
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Function
Set(Preset) and Reset
Current - Quiescent (Iq)
19mA
Packaging
Tube
Current - Output High, Low
1mA, 20mA
Output Type
Differential
Number of Bits per Element
1
Part Status
Obsolete
Max Propagation Delay @ V, Max CL
6ns @ 5V, 50pF
Trigger Type
Negative Edge
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Clock Frequency
105MHz