MKS1XTN-10 AC100
Manufacturer No:
MKS1XTN-10 AC100
Manufacture:
Omron Automation and Safety
Package:
Datasheet:
MKS1XTN-10 AC100
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 100V
Product Attribute
Operate Time
20ms
Release Time
20ms
Series
MKS-X
Mounting Type
Socketable
Features
Lighted Indicator
Coil Insulation
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
760 Ohms
Packaging
Bulk
Contact Material
Silver Tin Indium (AgSnIn)
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
220VDC - Max
Part Status
Active
Termination Style
Plug In
Seal Rating
Must Operate Voltage
80 VAC
Coil Current
23.1mA
Must Release Voltage
30 VAC
Coil Voltage
100VAC
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)
10A
Company Profile
MKS1XTN-10 AC100 Relevant information
MKS1T-10 AC100
MKS1T-10 AC100
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 100V
MKS1T-10 AC110
MKS1T-10 AC110
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 110V
MKS1T-10 AC120
MKS1T-10 AC120
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 120V
MKS1T-10 AC200
MKS1T-10 AC200
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 200V
MKS1T-10 AC220
MKS1T-10 AC220
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 220V
MKS1T-10 AC230
MKS1T-10 AC230
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 230V